Atrakcje Zakopanego


Zakopane, to jak kiedyś śpiewała Maryla Rodowicz, doskonałe miejsce na spędzenie dwóch, trzech, a może nawet czterech dni i to nie tylko zimową porą, gdyż miasto to ma wiele do zaoferowania także latem.

 

krupowki_zima_4Historia miasta rozpoczyna się faktycznie w 1578 roku, kiedy to najprawdopodobniej król Stefan Batory nadał przywilej osadniczy na tych terenach, gdzie wcześniej znajdowały się tymczasowe osady pasterskie. Dopiero sto lat później król Michał Wiśniowiecki nadał tym terenom prawa lokacyjne. Wówczas mieszkało tu zaledwie 43 mieszkańców. Z czasem miejscowość zaczęła się rozwijać, jednak jej prawdziwy rozkwit zaczyna się z początkiem drugiej połowy XIX wieku, kiedy to zostały docenione właściwości klimatyczne Zakopanego. Szczególnie do ich promocji przyczynił się Tytus Chałubiński. Już w 1886 roku Zakopanemu został przyznany status uzdrowiska. A liczba jego mieszkańców pod koniec XIX wieku wynosiła już 3000.  W 1886 roku Zakopane jak i duża część Tatr została wykupiona przez Władysława Zamoyskiego, który nazywany jest „mężem opatrznościowym polskich Tatr”. To właśnie on w dużej mierze przyczynił się do powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakopane prawa miejskie uzyskało dopiero w pierwszej połowie XX wieku – w 1933 roku.

 tatry_nosalBardzo ciekawa jest także historia turystyki związanej z samym Zakopanem i całym regionem Tatr. Jako pierwszą prawdziwą turystkę, która wybrała się w te rejony wskazuje się Beatę Łańska, o której wyprawie z 1565 roku pozostały oficjalne zapisy. Jednakże to dopiero wiek XIX i XX, kiedy to miasto zostało rozsławione jako uzdrowisko oraz stało się wyjątkowym ośrodkiem kulturalnym, następuje prawdziwy rozkwit turystyki w tym regionie. Tutaj należy wspomnieć, że z Zakopanem było związanych wielu polskich artystów – wystarczy wspomnieć tutaj chociażby Kazimierza Przerwę – Tetmajera, Jana Kasprowicza czy Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) oraz jego ojca Stanisława Witkiewicza. Wszyscy oni byli propagatorami kultury góralskiej oraz stylu zakopiańskiego. Miasto to upodobali sobie również Henryk Sienkiewicz, Mieczysław Karłowicz i Karol Szymanowski. Jest tutaj wiele miejsc, które wiążą się bezpośrednio z nimi.

 

Co zatem powinien zobaczyć turysta wybierający się tu – niezależnie od pory roku?

 

Jedną z największych atrakcji Zakopanego jest oczywiście Gubałówka. Jest to szczyt, którego wysokość wynosi 1126 m n.p.m Jest on umiejscowiony w zachodniej części miasta. Na wschodniej części szczytu mieści się najwyżej położona w naszym kraju miejscowość, która nazywa się Ząb. Na Gubałówkę można dostać się przy pomocy kolejki linowo-terenowej, która została wybudowana w 1938 roku. Jej długość to 1298 metrów, a stacja górna znajduje się na poziomie 1122 metrów n.p.m. Kolejka prowadząca na Gubałówkę może przewieźć nawet do 2000 osób w ciągu godziny. W trakcie podróży oraz ze szczytu góry można podziwiać przepiękną panoramę. Latem jest to doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Nawet najmłodsi turyści znajdą tutaj coś dla siebie – jest tu wybudowany plac zabaw z piaskownicą i dużą ślizgawką. Zimą zaś jest tutaj wyciąg orczykowy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarska. Dzięki temu, że polana jest sztucznie oświetlona i śnieżona można z tutejszych atrakcji korzystać nawet po zapadnięciu zmroku. Wokół góry znajduje się także wiele parków linowych i ośrodków oferujących uczestnictwo w obozach przetrwania.

 

W samym mieście niesamowitą atmosferą kuszą Krupówki – główny deptak miasta, wzdłuż którego umiejscowione są rozliczne galerie sztuki muzea, apartamenty a także restauracje. Warto wstąpić do jednej z nich, aby spróbować tradycyjnych potraw tego regionu.

 krupowki_zima_0

W mieście znajduje się także kilka wartych uwagi obiektów sakralnych wśród, których wymienić należy przede wszystkim kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny, kościół Miłosierdzia Bożego czy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkie one są wybudowane w charakterystycznym dla tego regionu stylu.

 Jeżeli zaś chcemy poznać historię miasta, jak i całego regionu polskich Tatr, a także ludzi związanych z tym miejscem warto odwiedzić tutejsze muzea. Wśród najciekawszych wymienić należy Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Jana Kasprowicza czy Muzeum Karola Szymanowskiego mieszczące się w należącej do niego willi Atma. Niezwykle ciekawym miejscem jest Muzeum Męczeństwa, które mieści się w Hotelu Palace, gdzie dawniej swoją siedzibę miało Gestapo – hotel zwany był „katownią Podhala”. Jeżeli zaś wybieramy się do Zakopanego z dziećmi to ukłonem w ich stronę będzie wizyta w Muzeum Misiów Pluszowych lub Muzeum Kornela Makuszyńskiego, który stworzył postać Koziołka Matołka, tak lubianego przez wszystkie dzieci.

 Na osobną uwagę zasługują tutejsze galerie sztuki regionalnej: Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza czy Galeria Władysława Hasiora, w których można podziwiać dzieła lokalnych artystów.